Bekçi Tur Sistemi Nedir ?

Belirli mekan ve alanların belirlenmiş olunan vakit aralıklarında kontrol altına alınıp alınmadığını tespit edebilmek için bekçi tur sistemi kurulumu gerçekleştirilir. Bu sistem ile üvenlik görevlilerinin görevlerini yerine getirdikleri sürece belirlenmiş olunan bölgeden ayrılmadan bölgenin kontrolünün sağlanması hedefleniyor.

Bekçi Tur Sistemi

Bekçi tur sistemi, akıllı kalem, güvenlik tagı, kontrol noktası ve kontrol programı odaklı bir şekilde çalışma gösteriyor. Bu dört eleman ile birlikte istenilen doğrultuda raporu hazırlama imkanını kullanıcısına sunuyor. Çalışma prensibi olarak da güvenlik görevlisine kişisel olarak verilmiş olunan tagı akıllı kaleme bir kez okutularak göreve kimin başladığı belirlenebiliyor. Görev devam ettiği sürece belirlenmiş olunan alandaki kontrol noktaları belli başlı sıraya göre akıllı kaleme okutuluyor. Sonrasında bölgedeki kontrol edilen hususları rapor dahilinde hazır hale getiriyor. Belli olan periyotlarda ( günlük, haftalık ya da aylık olacak şekilde ) akıllı kalem bilgisayara bağlanılıyor. Böylece bölgenin hangi saat dilimlerinde hangi şahıslar tarafından kontrol edildiğine dair raporlama işlemi de gerçekleştirilmiş olunuyor.

Akıllı Kalem ile Alınacak Raporlar

Akıllı kalem, bilgisayara bağlanıyor. Bu gerçekleştirilen işlemin ardından kontrol programı açılıyor. Daha sonrasında seçilmiş olunan iki zaman dilimi arasında güvenlik görevlisinin kontrollerine dair bilgilendirmeler yapılıyor. Güvenlik görevlisinin belirlenen alanları hangi tarihte ve ne zaman kontrol ettiğini, bölgeyi dolaşmış olan görevlileri ve güvenlik görevlisinin kendisine yönelik belirlenmiş olunan tur saatlerini ne kadar ihlal ettiğini öğrenebilmek mümkün oluyor.

Bekçi tur sistemi, bahsetmiş olduğumuz bu raporların hepsini tek bir rapor şeklinde sunabiliyor. Bunun yanında zamana, görevliye, alana ve vardiyaya göre de ayrı olacak şekilde raporlamalar gerçekleştirebiliyor. Aynı zamanda akıllı kaleme uygulanmış olunan darbelerin, şiddetsel dereceye göre de raporlanarak sunulması mümkün olan bir durumdur.

Bekçi Tur Sistemi Çalışma Prensibi

Belli başlı periyotlar dahilinde kontrole alınması gereklilik arz eden, devriye çıkılmasına genel olarak gereksinim duyulan ve pek çok yerde kullanıla n değişik ve farklı hedeflere ve kullanıma hizmet imkanı sunan bekçi tur sistemi, çalışma prensibi olarak özellikle son zamanlarda sıklık ile tercih edilen sistemlerin başında geliyor. Bekçi tur sistemi hızlı olması, el tipi olması, kurulumunun ve kullanımının son derece basit bir halde olması ile başarılı bir portföy çizmeyi başarıyor.

Bekçi Tur Sistemi

Bekçi tur sistemleri fabrikalar, depolar, şantiyeler, askeri birlikler ve ceza evleri başta olmak üzere daha sayabileceğimiz pek çok alanda güvenliğin ve disiplinin sağlanması açısından kullanılıyor. Bu saymış olduğumuz alanlarda güvenlikten sorumlu bir şekilde görev alan personellerin hangi güvenlik noktasını ne zaman ve ne kadar sıklık ile kontrol ettiğini belirleyen ve alınacak olunan bilgileri otomatik bir şekilde yazılım yolu ile raporlayan bilgisayar tabanı odaklı bekçi tur sistemi karışıklıkların yaşanmaması açısından büyük olanak sunuyor. Görevlilerin kendi zaman dilimlerini ve görev alacak oldukları yerleri net bir şekilde bilip hareket etmelerine zemin hazırlayan bu sistem aynı zamanda personellerin disiplin dahilinde bir çalışma sürdürmesine de yardımcı oluyor. Bu sistemin tüm avantajlarından yararlanmayı temenni ediyorsanız, öncelikli olarak bu sistemi en doğru şekilde tasarlayan ve üreten bir firma ile iletişime geçmeniz gerekiyor.