Parmak izi okuma sistemleri

Parmak İzi Okuma Sistemleri Çalışma Prensibi
İnsan parmak izleri detaylı, neredeyse benzersiz, değiştirilmesi zor ve bireyin hayatı boyunca aynı kalıyor, bu da onları insan kimliğinin uzun vadeli ideal işaretleri haline getiriyor. Bu yüzden tanımlama amaçlı kullanılırlar.

Parmak izi sensörü, parmak izi deseninin dijital görüntüsünü yakalamak için kullanılan elektronik bir cihazdır. Çekilen görüntüye canlı tarama denir. Canlı tarama, eşleştirme için saklanan ve kullanılan benzersiz bir biyometrik şablon (çıkarılan özelliklerin bir koleksiyonu) bulmak için dijital olarak işlenir.

Genellikle sınır kontrolünde, polis karakolunda, en son akıllı telefonlarda ve birçok güvenlik şirketinde kullanılır. Parmak izi okuyucuları sahtekarlık ve kimlik hırsızlığına karşı koruyabilir ve geleneksel pin ve şifre yönteminden daha güvenilir bir kimlik doğrulayıcısıdır.

Parmak İzi Okuma Sistemleri Tercih Nedenleri

Parmak izi okuma sistemleri yüksek hızlı tanıma sistemi, hızlı işlemci desteği, yüksek hareket kaydı, eş zamanlı çalışma sistemine sahiptir.

Parmak izi Okuma Sistemleri

Parmak izi okuma sistemleri, birçok iş alanında günlük düzeni sağlayarak hızlı bir şekilde uygulanması mümkün olan bir sistemdir. Personel takibi için kullanımı ilk sırada olan bu sistem, okutulan parmak izlerinin hafızaya alınarak bu bilginin doğrulanması işlemini esas almaktadır. Bu, taranan baskıyı bir veri tabanında depolanan birçok farklı şablonla karşılaştırarak bir kişiyi tanımlamak için kullanılabilir. Bunların kullanım alanları arasında yemekhane geçiş kontrol, öğrenci devamsızlık takibi, öğrenci yoklama, geçiş kontrol gibi birçok alanı örnek verebiliriz.

İşgücü verilerinin kaydedilmesi, izlenmesi ve analiz edilmesi için giriş kapısıdır. Biyometrik güvenlik sunar ve mevzuata uyumun korunmasına kolayca yardımcı olabilir.

 Parmak İzi Okuyucu Kullanım Alanları

Güvenlik, bu günlerde, özellikle tüm çalışanların veya geçici işçilerin tüm personel tarafından iyi bilinmediği büyük şirketlerde büyük bir sorundur.

İşverenler, mümkün olan en güvenli ortamı sağlamak için güvenilir bir yola ihtiyaç duyarlar. Bu, ofis binasında veya şantiyede yalnızca yetkili personelin bulunduğundan emin olmanın yollarını içerir. Geçici işçi çalıştıran şirketler için kimlik kartları oluşturmak zaman alıcı ve zahmetlidir. Bu görev için harcanan zaman şirketin verimliliğine katkıda bulunmuyor.

Parmak izi okuma sistemleri

Daha da kötüsü, bir kart okuyucu sistemi ile etik olmayan bir çalışan, diğer kişinin kartını elinde bulundurarak başka bir işçi için giriş yapabilir. Bunların önlenmesi bakımından parmak izi okuyucu sistemini kullanmak son derece faydalı olacaktır. Bir şirketin alanları kontrol etmesi durumunda, yetkisiz çalışanlar birisinin kartını veya şifresini “ödünç alarak” bu alanlara erişebilir. Sahte bir çalışan tarafından elde edilen tehlikeye atılan bilgiler şirkete milyonlarca dolara mal olabilir. Bir şirket kontrollü maddeler veya zararlı kimyasallar barındırıyorsa, yetkisiz kişi binayı onlarla birlikte terk edebilir, böylece kendisini ve şirketi yasal sorunlara açabilir.

Parmak izi okuyucu sistemi modern teknolojisi ile çalışan verileri kolayca bir bilgisayar sisteminde tutulur ve bir kuruluşun herhangi bir üyesi tarafından kolayca erişilebilir. Program yöneticilere vardiyaları planlamak, bordro ve verimliliği analiz etmek ve raporları yazdırmak için kolay bir yol sağlar.

Parmak izi okuyucu sistemleri, günümüz sistemlerinde yöneticiler ayrıca hızlı bir şekilde şunları izleyebilir:

Çalışan devamsızlığı

Personel detayları

Ödeme ayrıntıları